.

petak, 29. studenoga 2013.

Hrana koja snizava visok pritisak

Bilo da ste uznemireni, prehlađeni ili bolesni, visok krvni pritisak nije od stvari koje se olako shvataju. Pre nego što posegnete za nekim lekovima ili suplementima, pročitajte koja hrana snižava krvni pritisak (a mogu je koristiti i dijabetičari).
#1. Cimet
Osim što je odličan dodatak tortama, kolačima, napicima i raznim jelima, cimet sadrži veliku količinu fenola – jedinjenja za koje je dokazano da stabiliše šećer u krvi, podstičući insulin na normalan rad. Pojedina istraživanja su pokazala da cimet smanjuje nivo glukoze u krvi i do 29%! Cimet možete jesti za doručak – uz kašu, u kafi ili čaju, u voćnoj salati ili kasnije tokom dana, u kolačima.
#2. Karanfilić
Kao i cimet, i karanfilić je odličan izvor fenola, ali i antioksidanata i time odličan prirodan izvor sastojaka koji snižavaju krvni pritisak. Pored toga, karanfilić podstiče bolji rad digestivnog trakta, eliminiše potencijalno štetne bakterije iz organizma i pomaže da se hrana efikasnije obradi. Kako ima i analgetska dejstva, karanfilić pomaže i kod zubobolje, glavobolje i ostalih svakodnevnih tegoba sa kojima se susrećemo.
#3. Beli luk
Beli luk je odličan u pomoći kod mnogih zdravstvenih tegoba, pa tako i kod visokog krvnog pritiska. On u sebi sadrži sumporna jedinjenja koja opuštaju i proširuju krvne sudove, čime oslobađaju pritisak i pomažu da šećer kroz organizam efikasnije prolazi. Dodatne prednosti belog luka u svakodnevnoj ishrani su i te što smanjuje i LDL iliti loš holesterol, smanjuje masti u krvi i odličan je borac protiv virusa, bakterija i gljivica u organizmu.
#4. Paradajz
Paradajz ima mnoga lekovita svojstva, a naročito je pogodan za zdravlje srca. Paradajz u sebi sadrži jedan od najsnažnijih antioksidanata – likopen, koji pomaže u zaštiti srca od infarkta, suženja krvnih sudova i visokog pritiska, ali i poboljšava celokupno stanje organizma. Za što bolji učinak, pored konzumiranja u sirovom stanju, preporučuje se da pijemo (nesoljen) sok od paradajza.
Za kraj, važno je napomenuti da i izbacivanje soli iz ishrane pomaže kod snižavanja visokog pritiska. Smanjen unos soli možete postići tako što ćete redukovati unos suhomesnatih proizvoda i gotove prerađene hrane, koja inače obiluje ovim začinom. Isto tako, ograničite soljenje kod pripreme svakodnevnih obroka i time ćete znatno doprineti da budete sveukupno zdravi.

0 komentari:

Objavi komentar