.

srijeda, 4. prosinca 2013.


Sušeno voće, jogurt, pa i salate slove za zdrave zalogaje, no sadrže i kalorije koje nerijetko zaboravimo pribrojiti svakodnevnom unosu. Upravo vas to može prevariti.....


Mnogo je toga rečeno o zdravoj prehrani, o tome kako osmisliti jelovnike tako da unesemo u svoj organizam sve hranjive vrijednosti, a istovremeno ne dobijemo na težini. Postoji na stotine dijeta koje su nam svakodnevno na raspolaganju, nutricionisti koji su nam na usluzi kako bi pomogli u održavanju tjelesne težine, pomogli da smršavimo ili jednostavno sastavili zdrave jelovnike. Brojenje kalorija jedan je od načina kojim ljudi pokušavaju izgubiti na težini, odnosno održati tjelesnu masu kojom su zadovoljni. U redu je sve dok se to može i dok se apsolutno sve bilježi, no valja znati da iz nekih naoko zdravih i preporučljivih namirnica "vrebaju" skrivene kalorije. Mnoge dijete ih čak imaju u svojim jelovnicima, a mi smo napravili mali presjek onoga na što treba obratiti pažnju kako biste znali kad je vrijeme da "povučete ručnu".
ENERGETSKE PLOČICE (ŽITNE)
Energetske pločice, čini se, sjajna su zamjena za međuobrok i smatraju se zapravo odličnim dijetačlnim zalogajem. Sadrže tamne žitarice koje sporo otpuštaju energiju, kao i vitamine i minerale, šećere i masti koje im daju okus, a ujedno pojačavaju njihovu energetsku vrijednost (prosječna energetska pločica je 200 – 350 kcal). SAVJET: Radije birajte prirodne energetske pločice koje ne sadržavaju transmasti i konzervanse i svakako upamtite da i tu pločicu koju pojedete ubrojite u kalorije koje ste tog dana unijeli u svoj organizam.
KAVA S MLIJEKOM
Jutarnja kava je pravilo u životima mnogih ljudi. Divna je, jutro najljepše počinje uz nju, čini se tako bezazlenom i potrebnom. No važno je reći da mlijeko, vrhnje za kavu, kao i šećer, inače nekaloričnu kavu mogu pretvoriti u napitak koji ima kalorija poput manje užine. SAVJET: Pokušajte potpuno izbaciti kavu s mlijekom i ostale varijante tog napitka, ako ne možete, pokušajte ih svesti na napitak koji ćete konzumirati 2-3 puta tjedno. Ujedno pokušajte umjesto punomasnog kravljeg u kavu dodati sojino mlijeko i svakako ubrojite i taj napitak među kalorije koj ste taj dan unijeli u organizam.
VODE S OKUSOM
Ne nasjedajte vodama s okusom, iako nas, s marketinške strane, privuku obećanjima da će nas osvježiti i dodatno nas napuniti energijom. Nipošto ne treba smetnuti s uma da sadrže i šećer, a samim tim i dosta kalorija (otprilike u jednoj boci takve vode ima 270 kalorija). SAVJET: Žedni ste? Ma, najbolje bi bilo držžati se dobre stare vode! nimalokalorija, a i utažit ćete žeđ.
SALATE
Salate su broj jedan. Sadrže povrće, što automatski znači da su niskokalorične, zar ne? E, pogrešno! Samo zato što se obrok zove salata ne znači da je i dijetalan, važno je od čega je salata napravljena. Preljev od ulja ili kremasti preljev, pečeni komadići kruha, prepečenac, kao i komadi mesa - svinjetine, janjetine, govedine (ili još gore, slanine) puni su masnoća i šećera, tako da sve dobrobiti zelene salate time budu zasjenjene i eto kalorične salate! SAVJET: Potpuno izbjegavajte kremaste preljeve ili, ako ih naručujete, zamolite da vam preljev stave sa strane kako biste ga sami mogli dodavati koliko želite. Radije birajte salatu s kuhanom piletinom na pari ili s roštilja, puretinom ili masnijom ribom, ili se jednostavno odlučite za potpuno povrtnu salatu.
JOGURT SMANJENE MASNOĆE
Uvijek imajte na umu da činjenica što na nečemu piše da ima smanjen udio masnoća automatski ne znači da ima i manje kalorija. Takva je priča i s manje masnim jogurtom. Mnogi "manje masni jogurti" bogati su kalcijem i proteinima, sadrže i dosta šećera, što automatski znači da mogu imati i više kalorija. SAVJET: Radije birajte prirodne, na primjer, grčki jogurt (bez ikakvih dodanih okusa), jedite ih u manjim količinama, a ako vam nedostaje slatko u kombinaciji s jogurtom slobodno dodajte koju kap meda i pokoji komad svježeg voća.
VOĆNI SOKOVI
Oni su sjajna vitaminska bomba, ali ne trebate ih zbog toga piti bezbrižno, primjerice u onim količinama u kojima pijete vodu. Pogotovo ne one koji su kupljeni u dućanu, pakirani, sadrže konzervanse, mnogo šećera, a samim tim imaju i dosta kalorija. Isto se odnosi i na frapee (kao i smotothiese), pogotovo one koji se rade od jogurta i banana. SAVJET: Jedna čaša soka dnevno dovoljna je da u organizam unesete vitamine. Držite se pravila: jedna čaša soka dnevno (2 dcl soka ima oko 90 kalorija). I ta čaša neka bude od svježe iscijeđenog soka, one kupovne radije preskočite.
HUMUS
Iako originalno humus nije jelo našeg kraja, itekako je postao poularan. Zašto? Pa jednostavno jer je ukusan, hranjiv, ali ne smijemo zaboraviti da je i izrazito kaloričan. Humus, načinjen od mješavine slanutka, paste od sezama, maslinova ulja, limuna i kima, zdrav je zalogaj pun proteina, vlakana, dobrih masnoća i vitamina. Kako god bilo, ulje i sezam drastično povećavaju njegovu kalorijsku vrijednost. Normalna porcija humusa za jednu osobu doseže energetsku vrijednost od 435 kalorija. SAVJET: Pazite koliko humusa jedete. To je odličan obrok, ali s količinom treba biti vrlo oprezan. Radije pojedite žlicu humusa, a ostatak podijelite s prijateljima.
ORAŠASTI PLODOVI
Orašasti plodovi su izvrstan izvor vitamina E, zaslužnog za za naš lijep izgled, kao i željeza, magnezija i bjelančevina. Osim toga sporo otpuštaju energiju, a visoka količina masnoća koje sadrže čini ih izrazito kaloričnim namirnicama (100 g kikirikija ima oko 600, oraha oko 620, lješnjaka 670, a badema oko 580 kcal). SAVJET: Nisu sve masnoće loše, neke su zapravo vrlo važne za pravilan rad stanica u tijelu, a upravo masnoće koje sadrže orašasti plodovi su dobre. No, ipak, te su namirnice visokokalorične, stoga oprezno s njima. Ako vam se gricka nešto od orašastih plodova, odlučite se za suncokretove ili bučine sjemenke, a i bademi su dobar izbor (svakako pripazite na količinu).

SIR
Mnoge dijete u svojim jelovnicima kriju sir, zavaravajući nas kako je on nevjerojatno zdrav, s velikim udjelima kalcija i proteina. Ipak, valja imati na umu da su masti životinjskog porijekla najkaloričnije koje možete pojesti, stoga savjetujemo da ga jedete što manje ako želite smršavjeti (primjerice gauda u 100 g ima 353 kalorije, ementaler oko 410 kalorija, gorgonzola oko 380, a mozzarella oko 260, kao i feta). SAVJET: Nema potrebe da izbacujete sir iz svoje prehrane, samo ga više nemojte shvaćati kao obrok nego kao zalogaj i uživajte u malim porcijama jednom do dvaput tjedno. I svakako birajte manje kaloričan sir – svježi posni je idealan za to.
TAMNA ČOKOLADA
Tamna slatka prijateljica bogata je antioksidansima, no prikočite prije nego što pojedete čitavu čokoladu. Istina o tamnoj čokoladi jest da ima manje kalorija od mliječne, kao i bijele čokolade, ali vrlo često joj se dodaju šećeri, čime se uvelike povećava njena kalorijska vrijednost.SAVJET: Sve je u kontroli i količini. Počastite se kojom kockicom tamne čokolade s vremena na vrijeme, ali ne pretjerujte. Za maksimalnu hranjivost kušajte sirovu čokoladu.

AVOKADO
Iako baš ne pripada skupini voća koje ćete ubrati u svom vrtu, avokado je vrlo popularno voće i može se kupiti u bilo kojem marketu, a osim toga jako je zdrav. Pun je vitamina C i E koji pozitivno utječu na vitalnost kože i bistrinu, a ulje avokada potiče proizvodnju kolagena u koži, pozitivno utječe na njenu teksturu i ten. No jednako tako u avokadu ima i dosta masnoća (zdravih) – polinezasićenih masnoća koje mu podižu kalorijsku vrijednost. SAVJET: Avokado je odličan i slobodno ga jedite, no smanjite obroke, pojedite četvrtinu avokada dnevno.
MASLINOVO ULJE
Polinezasićene masnoće poput onih koje ima maslinovo ulje mogu vas potaknuti da se ne osjećate gladnima, dok samo maslinovo ulje sadržava prirodnu kemikaliju koja se naziva oleinska kiselina, a koja pomaže u razgradnji viška masnoća u tijelu. Je li to dobro za vas? Jest, naravno, ali ako u obzir uzmemo i biljne masnoće, maslinovo ulje ima i mnogo kalorija (120 kalorija po žlici – poprilično!). SAVJET: Maslinovo ulje najbolje je od svih ako se želite hraniti zdravo i dijetalno, naravno, uako nije hidrogenizirano i ne sadrži loše transmasnoće. No, ako držite dijetu u kojoj brojite kalorije, smanjite unos maslinova ulja. Dobar trik jest da ulje poslužujete u spreju (bočica s mehanizmom spreja za ulje može se kupiti u svakom boljem dućanu kućanskih potrepština)!
MAJONEZA
Nerijetko se nalaze u preljevima za salate pa se mnogi zabune misleći da je majoneza niskokalorična. Istina je potpuno drukčija, majoneza sadrži biljne i životinjske masnoće, koje nisu baš posve dobre, a jednako tako je i bogata kalorijama (u žličici majoneze ima oko 50 kalorija, a u žlici majoneze 150 kalorija ). SAVJET: Izaberite majonezu smanjenih masnoća i ne jedite je često, ili još bolje, umjesto majoneze birajte jogurt.
MASLAC OD KIKIRIKIJA
Dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, poput Atkinsonove, u prvi plan stavljaju maslac od kikirikija i dok, kao i svi drugi orašasti plodovi, kikiriki ima visok udio proteina i vitamina, također je bogat kalorijama. Dodamo li tomu još i biljna ulja koja kikiriki pretvaraju u maslac, kalorijska vrijednost tog namaza doseže visoke brojke (100 g maslaca od kikirikija otprilike ima 588 kalorija). SAVJET: Žličica maslaca od kikirikija ima oko 90 kalorija pa ga slobodno namažite na integralni tost. Jednako tako, uspijete li pronaći, radije kupite prirodni, organski maslac od kikirikija nego onaj iz dućana.
LEDENI ŠTAPIĆI (SLADOLED) Zapamtite, ti ledeni štapići nisu u pravilu bolji od sladoleda. Dok ti štapići imaju manje masnoća, šećeri im povećavaju kalorijsku vrijednost. Osim toga, ne sadrže kalcij i proteine koje ima klasični sladoled. SAVJET: Ne kupujte ta ledena osvježenja u dućanima, radije ih sami napravite kod kuće od voćnog soka.
KOKICE
Kokice su, osim vaš najbolji prijatelj u kinu, uz film, seriju kasno navečer i tko vam to može zamjeriti? Šalica kokica, naposljetku, ima samo 20 kalorija. No nemojte zaboraviti, kokice kojima se dodaju masnoće, karamela ili šećer nisu tako bezazlene, imaju mnogo više šećera i kalorija. SAVJET: Kokice napravite sami i izbjegavajte bilo kakve dodatke, a ako si ih želite priuštiti, ne pretjerujte.


SUŠENO VOĆE
Bogato vlaknima i nutrijentima, nema sumnje da je sušeno voće (marelice, ananas, datulje, grožđice, jabuke) dobro za vas. No oni koji drže dijetu koja iziskuje brojenje kalorija trebaju biti na oprezu pri konzumaciji suhog voća. Primjerice, 100 g grožđica ima oko 250 kalorija, kao i datulje, 100 g sušenih marelica sadrži oko 200 kalorija, sušeni ananas oko 260 kalorija). SAVJET: Sušeno voće jedite tako da jednu žlicu tih slastica bacite na žitarice. Iako, naš je savjet jda voće radije jedete svježe.
JUHE
Ponavljajte naglas: "Hrana u tekućem obliku nije nužno dijetalna." To se ponajviše odnosi na juhe, posebno na mesne ili kremaste juhe. Iako se čine uistinu zdrave i dobre za vas, mesne masnoće koje mogu sadržavati povećavaju njihovu hranjivu vrijednost. SAVJET: Radije jedite bistre juhe, a ako birate kupovne pročitajte što piše na poleđini paketića (nije čitava juha za samo jednu osobu).

GRAH
Grah, taj naš divan grah! Bogat proteinima, bogat sporo probavljivim ugljikohidratima i bogat vlaknima. Na žalost, bogat je i kalorijama, pogotovo u pečenoj varijanti. SAVJET: Veličine porcija su izvrsne, pa to primijenite kad je u pitanju grah. Ako vam se jede, ograničite se na četvrtinu konzerve, odlučite se za čisti grah, bez umaka. Ako ga želite jesti s umakom, načinite ga sami, tako ćete jedino znati što je unutra i moći ćete kontroliati kalorije.
BANANE
Banane su jako hranjive i odličan izvor energije kad ste u žurbi. No, za razliku od ostalog voća, imaju i znatno više kalorija (banana prosječne veličine ima oko 120 kalorija, dok jednako tako prosječna jabuka ima samo 40 kalorija). SAVJET: Većina dijeta vas potiče da jedete što više voća i povrća, no to se pravilo ne odnosi i na banane. Kad je to divno žuto voće u pitanju, recite sami sebi pec pec i pojedite samo jednu na dan. 

0 komentari:

Objavi komentar