Poslednjih godina prodaja biljnih čajeva je skočila čak 50 odsto. Međutim, nisu svi čajevi lekoviti. Neke biljke nakon kuvanja gube svoja lekovita dejstva.
Stručnjaci su jednodušni u oceni da je zeleni čaj najzdraviji; potiče od iste biljke kao i crni (Camellia sinesis), ali se drugačije prerađuje. On sadrži više vitamina, mineralnih soli i polifenola, a manje teina, koji ima razdražujuće dejstvo.
Tvrdi se da doprinosi mršavljenju, štiti od Alchajmerove bolesti i blagotvorno deluje na organe za varenje. Veruje se da sprečava bolesti srca.
Dokaz: Zeleni čaj ima upola manje kofeina od crnog i više antioksidanasa. Istraživači iz Njukasla su otkrili da zeleni čaj suzbija dejstvo enzima koji izazivaju Alchajmerovu bolest.
Dokazano je: potpomaže mršavljenju i štiti srce. Sadrži antioksidanse - ćelije koje "upijaju" i uništavaju slobodne radikale, glavne krivce za nastanak karcinoma u ljudskom organizmu. Zeleni čaj je redak prirodni izvor vitamina K, koji doprinosi jakim kostima.
Zdravstvena ocena 5
NANA
Biljni čaj od nane pravi se od listova i cvetića biljke pitome nane. Tvrdi se da je dobar za probleme sa varenjem i da olakšava tegobe izazvane prehladom i gripom. Travari tvrde da može da ublaži glavobolju i "otvori" disajne puteve kod astme.
Dokaz: Istraživanja pokazuju da nana ublažava tegobe iritabilnih creva pošto smanjuje spazam creva. Može da otkloni mučninu ako se pijucka posle obilnog obroka.
Zdravstvena ocena 4
KOPRIVA
Pravi se od mladih listova koprive. Tvrdi se da je tradicionalni lek protiv reume. Kad se pije s medom pomaže astmatičarima i sprečava napad gušenja.
Dokaz: Iako koncentrisani ekstrakt dobijen iz lišća koprive smiruje upalne procese, naučno nije dokazano da kopriva deluje protiv reumatizma. Neka istraživanja su pokazala da kopriva donekle štiti od alergijskih reakcija, ali se u čaju od koprive ne nalazi dovoljno jaka koncentracija neophodnih sastojaka.
Zdravstvena ocena 2
MASLAČAK
Sušeni listovi biljke maslačka se prerađuju da bi se od njih napravio čaj. Tvrdi se da pročišćava krv i da sadrži veću koncentraciju vitamina A nego šargarepa i spanać. Travari ga preporučuju osobama koje imaju kamen u žuči.
Dokaz: Ne postoje naučni dokazi za gore navedene tvrdnje.
Zdravstvena ocena 1
KAMILICA
Čaj se pravi od cvetova i listova biljke kamilice. Tvrdi se da služi kao lek za digestivne smetnje, uključujući proliv i kolike. Mnogi ga piju da bi lakše utonuli u san i smirili anksioznost pošto sadrži brojne aktivne sastojke koji deluju protiv upala, spazma i ukočenosti mišića.
Dokaz: Naučnici su otkrili da smirujuće dejstvo kamilice potiče od valerijanske kiseline - superhranljivog sastojka prisutnog u sušenim cvetovima od kojih se pravi čaj od kamilice.
Zdravstvena ocena 4
SLATKI KOREN (SLADIĆ)
Čaj se pravi od sušenog korena ove višegodišnje zeljaste biljke. Tvrdi se da leči čir na želucu i druge bolesti organa za varenje, kao i da ublažava bolove u grlu i ginekološke tegobe.
Dokaz: Istraživanja su pokazala da je mnogo efikasniji od mnogih konvencionalnih lekova u lečenju čira ukoliko se pije na prazan stomak.
Takođe je delotvoran za ublažavanje simptoma menopauze, reguliše menstruaciju i ublažava menstrualne bolove.
Zdravstvena ocena 4
EHINACEA
Čaj se pravi od ljubičastih cvetova ove biljke. Tvrdi se da sprečava prehladu i grip, pojačava imunitet, deluje protiv upala, čisti organizam od toksina i potpomaže zarastanju rana. Veruje se takođe da leči infekcije mokraćnih kanala i trovanje hranom.
Dokaz: Studije su pokazale da ehinacea zaista ima snažno dejstvo kao antioksidans, ali nijedno istraživanje nije dokazalo njenu
0 komentari:
Objavi komentar